Dodelom nagrada na svečanoj ceremoniji u Domu omladine Beograda sinoć zatvoren je 15. Beldocs festival. Grand Prix festivala, nagradu za najbolji film u okviru srpskog takmičarskog programa je dobio film „Bez“ Luke Papića. U okviru međunarodnog takmičarskog programa za najbolji film je proglašeno ostvarenje italijanskih reditelja Federika Kamarate i Filipa Foskarinija (Federico Cammarata, Filippo Foscarini) „Pozni avgust“, dok je posebno priznanje žirija u ovoj kategoriji dobila indijska rediteljka Pajal Kapadia (Payal Kapadia) za film „Noć potpunog neznanja“.
Nagradu za najbolju kameru dodeljena je Srđanu Keči za njegov film „Muzej revolucije“, dok je Nagrada za najbolju montažu pripala Jeleni Maksimović za film „Bez“. Nagradu za najbolji kratki film festivala žiri je u kategoriji 14 filmova dodelio filmu „Mama, zašto ovde?“ tanzanijske rediteljke Nime Ngelime (Neema Ngelime). Posebno priznanje u ovoj kategoriji žiri je odlučio da dodeli filmu „Aralkum“ ukrajinske rediteljke Mile Žluktenko i nemačkog reditelja Daniela Asadi Faezija (Mila Zhluktenko, Daniel Asadi Faezi). Za najbolji film u okviru Teen selekcije mladi žiri je odabrao film reditelja sa Islanda Guđona Ragnarsona (Gudjon Ragnarsson) „Podigni lestvicu“. Posebno priznanje u konkurenciji Teen filmova dobio je film „Misija“ rediteljke Tanie Anderson (Tania Anderson).
Direktorka Beldocs festivala Mara Prohaska Marković je povodom zatvaranja ovogodišnjeg festivala izjavila da je Beldocs uvek bio orijentisan ka publici i mnogo smo srećni da se ona vratila u bioskope.
„Iznenadili su nas neki filmovi koje je publika prepoznala i nagradila punim salama. Ukazali smo gostoprimstvo velikom broju autora i filmskih profesionalaca iz celog sveta. Više od 170 gostiju koji odlaze svojim kućama prezadovoljni uz komentare da je divna atmosfera na festivalu, da sve ide glatko „kao švajcarski sat, ali sa balkanskim šarmom“. Prikazali smo 112 najboljih dokumentarnih filmova i XR sadržaja iz celog sveta, dodelili nagrade najboljim filmovima i projektima, posvetili specijalni program Žena protiv sistema osnaživanju žena, Beldocs Teen mladima, organizovali retrospektive i master klasove velikana jugoslovenskog filma Karpa Godine i Želimira Žilnika. Danas smo priredili i komemorativan događaj u pomen litvanskog reditelja Mantasa Kvedaravičiusa koji je brutalno ubijen u Mariupolju u aprilu ove godine uz prikazivanje njegovog filma Mariupolis iz 2016. Festival smo zatvorili ukrajinskim filmom, jer smo želeli da damo podršku partnerima i filmmejkerima koji se bore za život i ne prestaju da snimaju u ovim strašnim vremenima imajući u svesti pouke dokumentarizma da se tokom vanrednog stanja sastav društvenog poretka može razotkriti na neočekivane načine“, izjavila je Prohaska Marković.
Stručni žiri za dodelu nagrade u okviru srpskog takmičarskog programa 15. jubilarnog Beldocs festivala su bili Ivana Todorović, Eliz Žalado (Elise Jalladeau) i Džejms Latimer (James Lattimer), a žiri međunarodnog takmičarskog programa su činili: Karpo Godina, Marta Popivoda i Migel Ribeiro (Miguel Ribeiro). Žiri za nagradu za najbolji kratki film festivala je bio u sastavu Stefan Pavlović, Lizbet de Souler (Liesbeth De Ceulaer) i Nađa Tenštet (Nadja Tennstedt). Najbolji film u selekciji Teen ocenjivao je tinejdžerski žiri: Anja Knežević, Helena Stošić, Ivona Jović, Matej Kitanovski, Milica Ubović, Sara Ivanović, Vladimir Mirić.
Obrazlažući odluku žirija Ivana Todorović je rekla da je to hibridni film koji dovitljivo vijuga između priča o psima i umetnosti i onome što oni znače u životu. Neočekivano skreće u politiku, književnost i nadrealizam. „U stvarni život stiže na mala vrata jednostavno dokumentujući stanja uma, čežnje i fantazije“, dodala je ona.
Govoreći o razlozima za nagradu za najbolju kameru po mišljenju žirija Ivana Todorović je izjavila da se zraci svetlosti probijaju kroz tamu i vlagu nikada završenog projekta jedne ideologije. „Blistavo sunce na prometnim saobraćajnicama, na čistinama parkova prepunih đubreta i na licima i dalje punim nade. Filigransko senčenje, gotovo božansko, slika bolnu stvarnost“, dodala je.
Zatim je o nagradi za najbolju montažu izjavila: „Vrsna montaža potpuno različite elemente spaja u neodvojivu celinu, pružajući strukturu čija je prirodnost rezultat čiste preciznosti i funkcioniše kao čvrst, ali nežan vodič filmskom stvaraoca koji bi se možda izgubio među svojim mnogobrojnim duhovitim idejama i moćnim slikama.“
Marta Popivoda je u ime žirija koji je ocenjivao radove u Međunarodnom takmičarskom programu u obrazloženju glavne nagrade rekla: „Ovaj film reflektuje svet iz mikrokosmosa – šta je tamo, a šta je spolja, a ipak inkapsulirano u ovim poljima. Film koji sebe oslikava kao da je filmsko platno u stvari slikarsko platno i gde elementi slikaju kroz ceo ekran nastanak mesta. Ovo mesto zadržava život, smrt, sadašnjost i ono što će doći. Ovaj film, koji je izgrađen kroz aktove čistog filma i dubokog poverenja u njegove slike, doneo nam je magično oduševljenje. Žiri je jednoglasno odlučio da nagradu međunarodnog takmičenja Beldocs 2022. dodeli filmu „Pozni avgust“ Filipa Foskarinija i Federika Kamarate.“
Za posebno priznanje u ovoj kategoriji ona je dala sledeće obrazloženje žirija: „Film koji nas sa kinematografskom snagom i nijansiranim pripovedanjem stavlja u neobičnu atmosferu levičarskog studentskog pokreta koji se bori protiv kasti u Indiji. Istovremeno ovaj veoma lični i politički film nam pokazuje da je ponekad lakše protestovati na ulici nego u svom domu. Posebno priznanje međunarodnog takmičenja Beldocs ide filmu „Noć potpunog neznanja“ Pajal Kapadie.“
Grand Prix srpskog takmičarskog programa uključuje diplomu i novčani iznos od 2000 evra, nagrade za najbolju fotografiju i montažu čine diplome i novčani iznos od 500 evra. Nagrade je uručila Aleksandra Mitrić Štifanić u ime Filmskog centra Srbije, pokrovitelja ovih priznanja. Direktorka DOX TV-a Maja Jelišić Kuper, pokrovitelja nagrade, za najbolji film u Međunarodnom takmičarskom programu uručila je nagradu u iznosu od 2000 evra.
Stefan Pavlović je u ime žirija koji je odlučivao o nagradi za najbolji kratki film za dobitnike nagrade rekao: „Mama, zašto ovde?“ Nime Ngelime potpuno je očarala žiri svojom izuzetnom kombinacijom dirljivosti i poezije. Film je prozor u svet koji je još uvek prečesto skriven i pronalazi veličinu u svakodnevnom životu i naizgled malim gestovima. Glavne junakinje su snažne i lepe žene, koje se kroz objektiv reditelja osećaju bliskim i toplim. Mogli bismo da provedemo mnogo vremena na ovom svetu sa njima. Nagrađujemo ovaj film i radujemo se šta će nam ova rediteljka doneti sledeće.“.
O specijalnom priznanju za kratki film je tom prilikom poručio: „Žiri želi da oda posebno priznanje filmu koji se suptilno kreće od ličnog ka univerzalnom i nazad; stvara se nežni ples između glasa, pisanog teksta, mekog posmatračkog snimka i arhivskog materijala; oda je mestu koje se menja, gest ljubavi prema vremenu koje je prošlo. Žiri želi da čestita Mili Žluktenko i Danijelu Asadi Faeziju na njihovom iskrenom filmu Aralkum.“
U obrazloženju za glavnu nagradu žirija u Teen selekciji predsednik žirija Matej Kitanovski je rekao: „Zbog velike raznovrsnosti Teen programa izuzetno je bilo teško odlučiti se za samo jednog pobednika. U ovom izvanrednom dokumentarnom filmu svako može pronaći sebi bitnu poruku i uvideti važnost medjuljudskih odnosa, naročito kada se radi o odnosu mlade osobe i autoriteta. Gledajući dokumentarac lako se uočava kako fizički, tako i mentalni napredak mladih košarkašica zahvaljujući njihovom treneru koji šalje poruku da se neumormo treba boriti za sebe i svoja prava u vremenima kada nastupaju mnoga ograničenja i nepravda.“
U obrazloženju za posebnu nagradu žirija je rečeno: „Nakon veoma dugačke diskusije, veliko nam je zadovoljstvo što smo se složili da dodelimo Posebno priznanje filmu „Misija“ rediteljke Tanie Anderson. Priča prati četiri tinejdžera koja pred sobom imaju najbitniji put svog života. Oslobodiće vas stereotipnog razmišljanja kako su oni „drugačiji“, i shvatićete da su to ipak samo tinejdžeri kao što su možda i vaša deca ili vaši prijatelji, sa istim problemima, brigama i razmišljanjima kao što imamo svi mi u tim godinama. Takođe bi smo posebno istakli neverovatni umetnički sklop scena i muzike. Ekstremnmi trud i rad se zaista isplatio.“
Beldocs Industry, koji je bio deo 15. Beldocs IDFF-a, završio se 14. maja ceremonijom dodele nagrada za sekciju Beldocs in Progress. Tokom 3 dana trajanja, prikazano je 16 dokumentarnih filmskih projekata u različitim stadijumima razvitka i produkcije, kao i 6 projekata rađenih od strane srpskih produkcijskih kuća, koji su bili prikazani pred grupom internacionalnih industrijskih članova – medija i emitera, predstavnika festivala, prodajnih i distributivnih preduzeća, kao i predstavnika filmskog tržišta generalno. Svi projekti su bili ocenjivani od strane međunarodnog žirija direktorke German Films-a Simone Bauman, saradnice Sarajevskog Filmskog Festivala Rade Šešić i Đanija Hasečića iz Al Jazeera.
Glavna nagrada, novčana nagrada u iznosu 2000, sponzorisana od strane Al Jazeera Balkans, dodeljenja je projektu „We are pretty loud“ Džoi David Jovanović (Joey David) iz Srbije. Žiri je u izjavi napisao da ovaj projekat šarmantno i harizmatično predstavlja ozbiljne socijalno-političke teme. Žiri je takođe pohvalio snažne likove i njihovu pristupačnost, dobro konstruisan narativ koji obećava filmu veliki međunarodni potencijal, film koji je od velikog značaja i koji predstavlja bitne socijalne probleme.
Dodeljeno je i nekoliko drugih nagrada, podržanih od strane partnera Beldocs IDFF, nagrada za umrežavanje međunarodnog festivala u Solunu pripala je projektu Jelisavete Smit (Ukrajina). Nagrada Istočnog srebrnog karavana instituta dokumentarnog filma (Strategija festivala) pripala je projektu Flotacija Eluned Zoe Aiano i Aleksandri Tatić (Srbija). Nagrada Dokumentarnog udruženja Evropskog podsticanja dodeljena je projektu „Ne želim“ Hanisa Bagashova (Severna Makedonija) i „Pitch the Doc, Kako pričati sa Lidijom?“ Rusudana Gaprindashvilija (Džordžija, Nemačka).
Beldocs je ugostio preko 170 gostiju iz inostranstva: reditelje, producente, kao i predstavnike svetskih kompanija prodaje filmova, festivala, televizija, VoD platformi, nacionalnih filmskih centara, strukovnih organizacija.
Pridaj komentár & Dodaj komentar