Vážená predsedníčka p. Viera Krstovski,
dovoľte mi, aby som vás oslovila nielen titulom predsedníčky Obce Báčsky Petrovec, ale aj bývalej riaditeľky Slovenského vojvodinského divadla, keďže predpokladám, že toto divadlo je vám blízke a jeho osud vám nie je ľahostajný.
Budem hovoriť o Slovenskom vojvodinskom divadle, pri zrode ktorého som stála aj ja, spolupodieľala sa na jeho prvých rokoch činnosti, na jeho umeleckom programe a spolu s ostatnými divadelnými profesionálmi z nášho prostredia som verila, že príbeh tohto divadla bude úspešne pokračovať. Úprimne som verila, že Slovenské vojvodinské divadlo bude stavať nielen na dlhoročnej tradícii ochotníckeho divadla v Petrovci a Vojvodine, ale bude schopné pokračovať v zakreslenej dramaturgickej línii, profesionalizácii a najmä, že privíta do svojich radov nových profesionálov.
Profesionálne divadlo je závislé na profesionálnych režiséroch a režisérkach, dramaturgoch a dramaturgičkách a na ďalších dôležitých divadelných profesiách. Jedine v ich rukách dokáže divadlo rásť a uspokojiť potreby diváctva, ktoré je v našich priestoroch zvyknuté na kvalitu.
S údivom sledujem situáciu, v ktorej sa dnes ocitlo „moje“ a „naše“ Slovenské vojvodinské divadlo. Nieleže už dlhodobo nenapĺňa svoje poslanie a je iba akousi predĺženou rukou „kultúrneho domu“ bez viditeľnej dramaturgie, ale absentuje v ňom akákoľvek pravidelná činnosť a vízia. Zarážajú ma aj manipulatívne kroky, ktoré sprevádzali výberové konanie na pozíciu riaditeľa/riaditeľky Slovenského vojvodinského divadla. Nechce sa mi veriť, že si nie ste vedomá toho, že v našom prostredí sa objavilo niekoľko profesionálnych talentovaných mladých režisérok a kultúrnych manažérov, ktorí sú ochotní posunúť naše divadlo dopredu, vrátiť mu punc profesionality a pokúsiť sa nanovo ho zapojiť do siete profesionálnych divadiel Vojvodiny, Srbska a dokonca aj zahraničia, kam ono nesporne patrí.
Namiesto toho sa prizeráme, ako výberová komisia vylučuje tieto osobnosti z výberového konania kvôli formálnym nedostatkom v ich prihláškach. Nevážime si, že sa rozhodli svoju profesionálnu kariéru rozvíjať vo svojom rodisku a pokračovať tak v divadelnej činnosti, ktorú naštartovali ich starší divadelní kolegovia a kolegyne.
Divadlo v sebe nemá moc zmeniť svet, v ktorom žijeme, ale má možnosť urobiť z nás lepších ľudí, ktorí si vážia jedni druhých.
Vážená pani predsedníčka, pevne verím, že si vypočujete hlasy kultúrnej obce a ako bývalá riaditeľka Slovenského vojvodinského divadla, nedovolíte, aby táto inštitúcia doplatila na neadekvátnom vedení. Najmä, keď vieme, že adekvátnych uchádzačov máme a sú ochotní reštartovať divadlo.
Držím vám palce pri vašom rozhodovaní.
S pozdravom
doc. Vladislava Fekete, ArtD.
riaditeľka Divadelného ústavu a vysokoškolská pedagogička
Na vedomie:
Správna rada Slovenského vojvodinekého divadla
Umelecká rada Slovenského vojvodinského divadla
FOTO TASR – Jakub Kotian