Društvo

Borba protiv korupcije zavisi od samoprocene

planovi integriteta

„Korupcija narušava poverenje javnosti u rad institucija, destabilizuje vladu, slabi demokratiju i vladavinu prava, šteti trgovini i investicijama, životnoj sredini, podstiče društvene podele i zloupotrebu ljudskih prava,“ navode iz Agencije za sprečavanje korupcije. Planovi integriteta, jedan su od načina da se ova pojava smanji.

Korupcija je složena društvena, politička i ekonomska pojava koja pogađa sve zemlje. Iz Agencije za sprečavanje korupcije (ASK) objašnjavaju da je to odnos koji nastaje korišćenjem službenog ili društvenog položaja ili uticaja radi sticanja nedozvoljene koristi za sebe ili drugoga. Korupcija ima negativne uticaje na svaki aspekt društva. Sistemska korupcija direktno utiče na funkcionisanje društva u celini i stvara tzv. nefunkcionalne države.

„Koruptivne aktivnosti otvaraju prostor da novac iz javnih finansija ili novac koji je dobijen putem donatorske pomoći bude korišćen u privatnom umesto u javnom interesu, što direktno utiče na kvalitet socijalnih usluga, a posebno negativno utiče na siromašne i nemoćne u društvu, i dodatno utiče na povećanje siromaštva,“ navode iz Agencije.

Kao jedan od načina borbe protiv ove pošasti progresa, Agencija je osmislila planove integriteta koje sprovode organi na svim nivoima vlasti, ustanove, javna preduzeća i druga pravna lica koja su osnovana od strane države, a koje imaju više od 30 zaposlenih za stalno. Takvih oblika organizacije u Srbije je ukupno 2.969.

Planovi integriteta su strateški dokumenti koji se zasnivaju na samoproceni zaposlenih od rizika od korupcije. Kako će institucije obaviti taj posao zavisi od toga koliko su zaposleni i rukovodioci u institucijama zainteresovani za prevenciju. Iz Agencije objašnjavaju da svaka samoprocena ima svoje prednosti i mane.

„Slabosti su uglavnom povezane sa pitanjem objektivnosti i neujednačenih kapaciteta zaposlenih koji su uključeni u sam proces. Sa druge strane, ima i dosta prednosti: to je proces koji obezbeđuje uključenost većeg broja zaposlenih u identifikaciju, analizu i definisanje mera za upravljanje rizicima od korupcije i drugih nepravilnosti. To je proces koji podrazumeva određivanje prioriteta koje treba dalje preduzeti u kontekstu poboljšanja internih procedura institucije,“ navode iz ASK-a.

Kako je poenta ovih dokumenata da ne ostanu samo mrtvo slovo na papiru, oni se izrađuju na svake tri godine. U poslednjem ciklusu, odluku o usvajanju dostavilo je 99% institucija. Ukoliko u roku ne dostavi dokument, Zakonom o sprečavanju korupcije predviđena je novčana kazna za odgovorno lice u iznosu od 100.000 do 150.000 dinara.

Ovaj dokument sastavljaju zaposleni na osnovu nacrta Agencije. U njemu se definišu faktori rizika i definišu načini kako ih sprečiti, a koje potom treba i primeniti. Načini mogu biti pojednostavljenje ili ukidanje nepotrebnih procedura, smanjivanje diskrecionih ovlašćenja rukovodilaca, povećanje transparentnsti, uspostavljanje standarda, kreiranje kulture koja će podsticati odgovornost.

Agencija navodi da su opštine Kovačica i Stara Pazova su izradile ove planove u roku. Iz Opštine Kovačica su nam ovu informaciju i potvrdili, dok nam Stara Pazova nije odgovorila. Bački Petrovac nije u obavezi da dostavi ovaj dokument, jer ima manje od 30 zaposlenih na neodređeno vreme. Iz ove Opštine su nam rekli da će nam odgovoriti na pitanje da li su ipak izradili plan, ali povratnu informaciju nismo dobili do objavljivanja ovog teksta.

Najuspešniji ciklus

Planovi integriteta uvedeni su 2012. godine. Od tada, do danas, sprovedena su tri ciklusa. Na samom početku predstavljali su potpunu nepoznanicu za većinu institucija, pa je prvi ciklus imao 47% uspešnosti. U drugom ciklusu posvećenost raste na 64%, dok je u trećem ciklusu, koji će trajati do 2024. godine, planove dostavilo 99% organizacija. Početkom ove godine počelo je i sprovođenje, kada institucije izveštavaju Agenciju o tome koliko se pridržavaju ovih planova.

Kao merilo uspešnosti iz Agencije navode rezultate istraživanja iz 2021. godine kada su sproveli onlajn anketu o efektima izrade i sprovođenju plana integriteta u drugom ciklusu. Na upitnik je odgovorilo 26% obveznika.

„Prema dobijenim podacima većina institucija je navela da su efekti izrade i sprovođenja plana integriteta značajni i umereni. Unapređenje transparentnosti rada institucije 41% ispitanika ocenilo je kao značajno, a što se tiče rizičnih oblasti, 38% smatra da je u rizičnoj oblasti upravljanje javnim finansijama i resursima imalo značajno unapređenje,“ navode iz Agencije.

About the author

Sanja Đorđević

Neskromno mogu reći da mi je specijalnost - slušanje. Krasim se titulom diplomiranog novinara, iako je ovaj poziv mnogo više od profesije, to je sklop ličnosti, odnosno manija. Volim debatu, grubu muziku i štrudle s makom.

Add Comment

Click here to post a comment

Komentár

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.

PODKAST

PREDLOŽI TEMU

PoTYkajme si! PODCAST

PoTYkajme si! PODCAST

PODKAST Storyteller

PODPORA V ROKOCH 2022-2025 – PODRŠKA U 2022-2025.

E-KNIHA ZADARMO!

PODKAST „Na ivici“

PARTNERI