Na konkursu za dodelu sredstava udruženjima za realizaciju programa od javnog interesa, koji je sprovela Opština Bački Petrovac, najveći deo kolača dobile su crkve i lovačka udruženja. Za kulturu i umetnost izdvojeno je tek 16% sredstava, dok su mladi i roditelji osoba sa posebnim potrebama ostali bez finansijske podrške na ovom konkursu.
Početkom oktobra, objavljen je konkurs za dodelu sredstava udruženjima za realizaciju programa od javnog intersa. Cilj je da se sredstvima građana i građanki Bačkog Petrovca podrže programi u oblasti kulture, humanitarnog rada, invalidskog i verskog karaktera i ostalih aktivnosti, navodi se u konkursu.
Prilikom vrednovanja, navedeno je da će se prednost dati projektima koji podrazumevaju rad sa decom, humanitarnim programima i onima koji se odnose na osobe sa invaliditetom.
Na konkurs se prijavilo 30 udruženja. Za javni interes iz opštinskog budžeta izdvojeno je 1,9 miliona dinara. Od toga su najveći deo, gotovo polovinu opredeljenih sredstava, dobile verske organizacije. Po 400.000 dinara dobili su Slovačka evangelička crkva u Bačkom Petrovcu i Eparhija Bačka – Srpska pravoslavna crkvena opština čelarevsko-gložanska.
Siniši Jankoviću iz Instituta za istraživanje korupcije iz Pančeva nije jasno zašto su na konkrusu za udruženja građana sredstva dobijale i verske organizacije. Lokalne samouprave mogu da dodeljuju sredstva i verskim organizacijama, ali njihovo delovanje ne spada u javni interes svih građana.
“Put je javni interes jer tim putem idu svi – pripadnici i jedne i druge crkve i atesti, i ostale religije. Zagađenje, korupcija, zdravstvo utiče na sve, bez obzira na religiju” objašnjava Janković.
Lovačko društvo “Lesik” dobilo je najviše sredstava nakon verskih organizacija, i to 300.000 dinara. Ono je u novembru proslavilo 100 godina postojanja, a jedna od gošća bila je i predsednica opštine Jasna Šproh. Prošle godine, dve trećine prihoda ovog udruženja dolazilo je od članarina, dok je pola miliona dinara bilo od donacija, navedeno je u njihovom godišnjem bilansu uspeha.
Osim ovog, sredstva su dobila i dva istoimena lovačka udruženja iz Kulpina i Maglića. Svako od udruženja “Fazan” dobilo je po 40.000 dinara. Kada se na taj iznos doda i 30.000 dinara namenjenih za udruženje “Petrovec”, za lov je na ovom konkursu za javni interes, izdvojeno više od petine sredstava.
Nakon njih, najviše sredstava dobilo je Udruženje penzionera Bački Petrovac, i to 150.000 dinara. S druge strane, udruženje “Omladina za bolji život” iz Maglića ostala je bez sredstava na ovom konkursu. Nebojša Marušić iz ove organizacije rekao je da nisu obavešteni tome zašto nisu dobili nikakva sredstva.
“Hteli smo da organizujemo tradicionalni novogodišnji turnir u malom fudbalu u Magliću. To je nekada okupljalo i 30 ekipa. Možda je trebalo da podnesemo prigovor” navodi naš sagovornik.
Društvima koja se bave kulturom i umetnošću dato je 16% kolača. Iznos od 305.000 dinara deli ukupno devet organizacija. Među njima na preliminarnoj listi nije bilo Kulturno-umetničko društvo “Đura Jakšić” iz Maglića, koje je potom iskoristilo priliku da podnese prigovor. U obrazloženju su naveli svoje dobre rezultate, uspehe na takmičenjima i gostovanjima. Prigovor je usvojen, a 50.000 dinara prebačeno je sa računa Kluba poljoprivrednika Bački Petrovac, koji su tako ostali bez sredstava na konkursu.
KUD “Đura Jakšić” će sledeće godine proslaviti 70 godina postojanja. Predsednica ovog društva Nina Arizanović navela je da dodeljena sredstva nisu dovoljna da pokriju troškove njihovog rada, festivala, turneja i proslave, ali da su i drugi KUD-ovi dobili isto toliko, pa ne mogu da se žale.
“To su sredstva koja pokrivaju samo naše funkcionisanje do kraja godine, samo za honorare za decembar. Tako da sledeće godine nemamo ništa,” navela je Arizanović.
Konkursi – prostor za političke pritiske
Profesor sa Ekonomskog fakulteta u Nišu Boban Stojanović slaže se da su to mala sredstva, da je pitanje šta se uopšte može uraditi sa tim novcem i da je problem što su većini udruženja, sredstva od opštinskog konkursa jedini izvor finansiranja.
“Upravo te male incijative koje potiču od udruženja građana bi dale značajan doprinos transformaciji našeg društva ka demokratskim,” navodi ovaj profesor.
Ovu nedelju obeležiće paramentarni, pokrajinski i ponegde lokalni izbori koje dočekujemo u nefer borbi. Ljudi na poziciji, ili kako ih Siniša Janković iz Instituta za istraživanje korupcije iz Pančeva zove, neformalni centri moći, koriste svaku priliku koja se ne može svrstati u legitimne, ali ni legalne, da dođe do podrške za svoju stranku.
Janković se slaže da su cifre na konkrusu male, pa su im korisniji drugi resursi, poput sigurnih glasova.
“Postoje cenovnici, pa se zna koliko vredi jedan glas u asfaltu, donacijama, u prehrani, na žalost,” navodi ovaj inspektor u penziji.
On dodaje da ni jedan građanin ne bi trebao da pristaje na nezakonite ponude, ucene, pretnje. Navodi primer saobraćajnog prekršaja, kada policajac počinioca navodi da ga podmiti, dok je na građaninu da bira da li će platiti kaznu ili mito, koji je svakako jeftiniji.
Boban Stojanović kao rešenje za održivost predlaže udruživanje sa drugim organizacijama, ali ne na lokalnom nivou. Kaže da je potrebno da se promeni društvena klima. Jedan od načina da se utiče na nju su i izbori.
“Naravno da u svetu ne postoji idealno društvo ali se ka idealima teži. Ako je ideal neka prava demokratija, onda bi i te male organizacije trebale da skreću pažnju na lokalne probleme. Ali to je teško s obzirom na političku situaciju i hijerarhiju,” navodi ovaj profesor.
Pridaj komentár & Dodaj komentar