Opštine Bački Petrovac, Kovačica i Stara Pazova još uvek nisu raspisale konkurse za sufinansiranje medijskih projekata, ili su ih dobro sakrile na svojim zvaničnim sajtovima. Prema novom Zakonu o javnom informisanju i medijima i odgovarajućim Pravilnikom o sufinansiranju projekata u oblasti javnog informisanja su sve lokalne samouprave bile dužne da konkurse raspišu do 1. marta 2024. godine.
Ovo jeste problematično zato što je to sada protivzakonito, izjavila je za Storyteller Tamara Filipović Stevanović, generalna sekretarka Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS).
“Članom 149 Zakona o javnom informisanju i medijima propisana je novčana kazna u iznosu od 50.000 do 150.000 dinara za odgovnono lice u organu koji treba da raspiše konkurs, ukoliko to ne uradi u zakonom predviđenom roku. Pored toga što je zakon prekršen, problem je što to pokazuje ozbiljan nivo nebrige lokalne samouprave za javno informisanje u njihovoj zajednici”, rekla je Filipović Stevanović.
S druge strane, u pojedinim lokalnim samoupravama konkursni proces je okončan, ali na sceni su staro-nove situacije, u kojima komisije za sprovođenje medijskih konkursa nesrazmerno dodeljuju finansijska sredstva medijima bliskim vlasti, kao što je slučaj u Novom Pazaru, ili su budžeti za sufinansiranje medijskih sadržaja drastično smanjeni, kao što je slučaj u Novom Sadu i Pančevu. Naime, ova dva grada su ove godine izdvojili šest, odnosno devet puta manje novca za medije, nego što je to bilo prošle godine.
Prema rečima Tamare Filipović Stevanović iz NUNS-a, situacija je onakva kakvu je Koalicije za slobodu medija očekivala, a to je da se opet zakoni ne implementiraju u maniru u kom su doneti.
“Više lokalnih samouprava je smanjilo svoje budžete za po četiri, pet, ali i po deset puta u odnosu na prethodnu godinu i na taj način pokazuju da su verovatno budžete preorijentisali na neke druge budžetske linije koje će im omogućiti da opet novac podele podobnim medijima”, rekla je generalna sekretarka NUNS-a.
Najnoviji primer je Bajina Bašta koja ima budžet od 8.000.000 dinara za javno informisanje, ali samo deseti deo toga je opredelila za konkurs, što je sramotno, dodaje Filipović Stevanović.
“S druge strane imamo Novi Pazar koji po starom dobrom starom običaju dodeljuje nesrazmerno mnogo novca jednom mediju, 92%, a ostalih 8% se deli na sve ostale medije. Sve ovo je zloupotreba zakonskih rešenja i dok god budemo samo gledali kako da izigramo zakone, neće se ništa promeniti i ovo društvo će sve više i više biti zarobljeno”, zaključila je ona.
Pridaj komentár & Dodaj komentar